Przygotowanie działki do rozpoczęcia budowy

30 lipca, 2018

Budowa domu jednorodzinnego to złożony, wieloetapowy proces, a jedną z ważniejszych spraw, jaką będziemy musieli załatwić, jest zakup odpowiedniej działki budowlanej. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość czy lokalizację, ale i na łatwość podłączenia wszystkich niezbędnych mediów, wody, prądu i gazu. Co z tego, że będziemy mieszkać w przepięknej okolicy, w otoczeniu przyrody, kiedy nie można skorzystać ze zbiorczych systemów odprowadzania ścieków, a na posesji trzeba będzie wkopać pojemne szambo. Także przed budową czeka nas trudne zadanie, ponieważ nawet najlepsza działka wymaga odpowiedniego przygotowania jej jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Kwestie formalne – wszystkie wymagane dokumenty

wizualizacja projektu domuZanim zaczniemy prace na zakupionym terenie, czeka nas zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów, dzięki którym uzyskamy zezwolenie na rozpoczęcie robót. Regulują to ściśle przepisy prawa budowlanego, a co do warunków przygotowania terenu budowy i jego zabezpieczenia obowiązuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 roku. Nie należy w żadnym wypadku lekceważyć tych formalności, co może skończyć się nie tylko karami finansowymi, ale również nakazem natychmiastowego wstrzymania prac i rozebrania zbudowanej już części budynku, który zostanie uznany za samowolę budowlaną. Dlatego przed wizytą w wydziale architektury naszego Urzędu Miasta lub Gminy będziemy musieli skompletować następujące dokumenty:

  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określający warunki zabudowy na danym terenie, a kiedy go nie ma to indywidualne warunki,
  • projekt budynku w 4 egzemplarzach,
  • mapę sytuacyjno – wysokościową sporządzoną przez geodetę,
  • dokument określający możliwości podłączenia wymienionych wyżej mediów i umowy z ich dostawcami,
  • mapę ewidencyjną z wydziału geodezji i ewidencji gruntu,
  • dokumenty potwierdzające nasze prawo własności do użytkowanej działki,
  • dodatkowe badania geologiczne, konieczne w sytuacji, gdy działka jest usytuowana na skarpie o dużym nachyleniu i istnieje możliwość osuwania się ziemi pod wpływem działania wód gruntowych, co rzutuje również na lokalizację szamba betonowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, opadów atmosferycznych czy dużego obciążenia, jakie będzie stanowił budynek.

Na podstawie takiej dokumentacji uzyskamy pozwolenie na budowę i kiedy się ono uprawomocni, możemy zabrać się do dzieła.

Ogrodzenie i wyrównanie terenu działki

Sprawom formalnym stała się zadość, czas więc przystąpić do kolejnego etapu robót, a jest nim staranne ogrodzenie całego terenu. Pozwoli to na dokładne wyznaczenie granic naszej działki, zabezpieczy też w pewnym stopniu dostęp do niej osobom nieupoważnionym, chroniąc je przed ewentualnym wypadkiem. Co ciekawe, tę kwestię również regulują odrębne przepisy, które mówią, że:

  • ogrodzenie miejsca budowy nie powinno mieć wysokości większej niż 1,5 m i może być wykonane z dowolnego materiału,
  • w częściach budowy uznanych za niebezpieczne, ogrodzenie musi znajdować się w odległości mniejszej niż 1/10 wysokości stawianego budynku.

Do budowy ogrodzenia najlepiej nada się siatka o niewielkich oczkach, raczej metalowa niż plastikowa, solidnie zamontowana do wkopanych w ziemię pali.

plac budowy domuKiedy działka jest już ogrodzona, należy ją dokładnie wyrównać, ręcznie lub z pomocą koparki. Koszt jej wynajęcia nie jest wbrew pozorom zbyt wysoki, a zdarzają się sytuacje, że tylko ona poradzi sobie z gęstą roślinnością i szybko zwiezie ją na osobną pryzmę, skąd zostanie wywieziona. Część zgromadzonej ziemi dobrze jest zostawić, może przydać się do późniejszych prac wykończeniowych. Jeszcze do niedawna usunięcie roślin, drzew i krzewów z działki było bardzo utrudnione, jednak obecnie obowiązujące przepisy są bardziej liberalne i możemy bez konsekwencji wyciąć:

  • drzewa o obwodzie pnia wynoszącym 100 cm na wysokości 130 cm, wierzby, topole, kasztanowce, klony i robinie,
  • drzewa o obwodzie pnia 50 cm na wysokości 130 cm, w przypadku pozostałych gatunków.

Bez kłopotu można też usunąć większość krzaków, szczególnie młodszych niż 10 lat oraz tych, których łączna powierzchnia nie jest większa niż 25 m2. Na tym etapie prac warto też przeprowadzić badania nośności gruntu, dzięki czemu dowiemy się, czy nie wymaga on dodatkowego utwardzenia. Zbyt miękki grunt może nawet uniemożliwić kontynuowanie budowy do momentu, aż zostanie utwardzony grubą warstwą nawiezionego i ubitego kruszywa.

Składowanie materiałów budowlanych – zabezpieczenie przed wodą i kradzieżą

kontener na narzędziaBardzo ważny, lecz często lekceważony, jest też sposób przechowywania potrzebnych materiałów, dla których trzeba wygospodarować osobne miejsce, co nie jest proste na małych działkach, gdzie liczy się dosłownie każdy metr wolnej przestrzeni. Wszystko, co będziemy trzymać na terenie budowy, powinno być właściwie zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych, zwłaszcza piasek, żwir oraz cement, i nie może stanowić zagrożenia dla ludzi. Ważna jest również ochrona przed próbami kradzieży, czego niekiedy trudno jest uniknąć, dlatego cenniejsze materiały np. okna lub drzwi, lepiej przechowywać w zamknięciu i przywieźć je na plac budowy przed samym montażem. Jako podręczny magazyn można np. wykorzystać gotowe kontenery o różnych pojemnościach, których wynajem oferuje wiele firm i to w bardzo atrakcyjnej cenie z dowozem do miejsca przeznaczenia. Podobną funkcję spełni również prosty blaszany garaż, który później z powodzeniem możemy wykorzystać do bezpiecznego przechowywania naszego samochodu. Musimy zaplanować nie tylko przestrzeń do składowania, ale również miejsce na przygotowanie np. zaprawy i ustawienie wszystkich wykorzystywanych maszyn budowlanych.

Przygotowanie wykopów pod fundamenty

Za ostatni etap przygotowań działki przed rozpoczęciem konkretnych prac budowlanych można uznać sporządzenie wykopów pod fundamenty. Ich wykonanie lepiej zaplanować na ciepłe, choć niekoniecznie słoneczne dni, wolne od opadów, w okresie od kwietnia do października, trzeba jednak wziąć pod uwagę gwałtowne zmiany pogody i przygotować zawczasu dodatkowe zabezpieczenie dołu przed zalaniem za pomocą grubej folii. Obecnie nie wykonuje się już wykopów ręcznie, łopaty zostały zastąpione przez koparki, które pozwalają na znaczne zaoszczędzenie czasu. Oczywiście wynajęcie takiej maszyny jest opłacalne tylko w przypadku głębokich ław fundamentowych, niezbędnych przy domach podpiwniczonych. Jeśli zaś głębokość ławy nie przekracza 0,5 m, to z powodzeniem można przygotować wykop ręcznie. Do ogólnych kosztów trzeba będzie także doliczyć wynajęcie samochodu, który wywiezie nadmiar usuniętej ziemi, chyba że planujemy inny sposób jej wykorzystania np. do wspomnianego wyrównania i utwardzenia terenu działki.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

<small>You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:<br> <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wiosenna promocja !!!
Sprawdź niższe ceny. Nie przegap okazji.
ZADZWOŃ TERAZ!
663 310 971

Fabryka szamb

Wielogóra ul. Spacerowa 26
26-660 Jedlińsk
tel: 663 310 971
[email protected]

Polecamy:

Portal budowlany