Wybór szamba – ile komór będzie nam potrzebne

29 marca, 2018

Decydując się na budowę domu, już zawczasu powinniśmy pomyśleć, w jaki sposób będą z niego odprowadzane ścieki. Tam, gdzie nie można skorzystać ze zbiorczej instalacji kanalizacyjnej, pozostaje wykorzystanie praktycznych zbiorników bezodpływowych, szamb, produkowanych z różnych materiałów. Mimo że coraz częściej kupujemy lekkie modele z tworzyw sztucznych, to jednak materiał ten nie jest w stanie dorównać wytrzymałością i trwałością mieszankom betonowym. Z tego też powodu, niezmienną popularnością cieszą się szamba betonowe, które bez uszczerbku będziemy użytkować całe dziesięciolecia, jednak zakup odpowiedniego modelu może się okazać trudniejszy, niż nam się wydaje.

Ile komór będzie nam potrzebne

Ilość dostępnych na rynku szamb może wręcz przyprawić o ból głowy, dlatego warto wiedzieć, jakimi kryteriami należy kierować się przy ich wyborze i z pewnością nie możemy brać pod uwagę wyłącznie atrakcyjnej ceny takiego zbiornika. Jest to z pewnością istotne, ale ważniejsze kwestie, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to jakość użytych do jego produkcji materiałów, wielkość, pojemność i liczba komór. Możemy wybierać spośród modeli jedno, dwu czy nawet trzykomorowych, dopasowując ich ilość do naszych rzeczywistych potrzeb.

Szamba jednokomorowe – idealne dla niewielkiej rodziny

Pierwszym, najtańszym i chętnie kupowanym rodzajem szamb betonowych, są wersje jednokomorowe. Stosunkowo proste konstrukcje, monolityczne odlewy o niewielkiej pojemności, maksymalnie kilku metrów sześciennych, całkowicie bezodpływowe. Każdy jest wyposażony w szczelną, także betonową pokrywę, przyklejaną klejem montażowym i wyposażoną w kominek rewizyjny oraz właz umożliwiający opróżnianie. Nieczystości trafiające do nich z domowej instalacji kanalizacyjnej nie są w żaden sposób oczyszczane i muszą być w całości usunięte przez specjalny samochód asenizacyjny. Z tego też powodu nadają się jedynie do małych gospodarstw domowych i coraz częściej są zastępowane bardziej praktycznymi modelami wielokomorowymi.

Szamba dwukomorowe – oszczędności na jego opróżnianiu

szambo dwu komorowe

Ten typ zbiornika doskonale sprawdzi się w domach z dużą ilością domowników, pozwalając na bezpieczne usunięcie sporej wytwarzanych przez nich nieczystości przy jednoczesnym rzadszym opróżnianiu szamba. O ile zbiornik jednokomorowy trzeba wypompowywać średnio co 10 – 12 dni, to model dwukomorowy opróżnia się zazwyczaj raz na dwa miesiące. Jest to więc w dłuższej perspektywie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu można znacznie obniżyć koszty korzystania z usług firmy utylizującej takie odpady

Nie są to jednak jedynie zalety zachęcające do zakupu i montażu szamba betonowego dwukomorowego. Kolejną i chyba najważniejszą, jest jego konstrukcja złożona, jak sama nazwa wskazuje z dwóch odrębnych komór, przedzielonych betonową przegrodą z otworem przelewowym. Szambo dwukomorowe ma także dwa kominki rewizyjne, osobne dla każdej z komór i dwa żeliwne włazy, zabezpieczające dostęp do wnętrza zbiornika. Jednak najistotniejsza jest właśnie przegroda, oddzielająca dwa rodzaje przechowywanych nieczystości. W pierwszej komorze gromadzą się tzw. ścieki grube, a do drugiej przez rurę przelewają się ścieki płynne. Można do nich dodać specjalne bakterie oczyszczające je w takim stopniu, że pozostaje w zbiorniku praktycznie czysta woda, którą usuniemy z niego na dwa sposoby, do rowu melioracyjnego lub drenażu zamontowanego w glebie na działce. Nie można jednak robić tego wszędzie, tylko na terenach o właściwej strukturze gruntu, najlepiej piaszczystego o dużym współczynniku przepuszczalności i absolutnie jest to wykluczone w terenie podmokłym, gdzie nie do końca oczyszczone ścieki mogłyby zanieczyścić wody gruntowe.

Sam drenaż to nic innego jak rura, nazywana notabene drenażową, podłączona do drugiej komory szamba. Można ją kupić gotową, owiniętą tzw. geowłókniną, jej długość to zazwyczaj 100 cm, średnica 10 cm, a cała długość drenażu musi wynosić minimum 12 m na jednego domownika. Nie umieszcza się go bezpośrednio w gruncie, ale na przygotowanej uprzednio warstwie żwiru lub tłucznia, co zapobiega zamuleniu i zatkaniu drenów, podobnie jak warstwa geowłókniny, którą zabezpiecza się także wszystkie połączenia. Takie rozwiązanie pozwoli na bezpieczne odprowadzanie nagromadzonej wody, a przy prawidłowym wykonaniu umożliwi ograniczenie opróżniania szamba nawet do dwóch trzech razy w roku. Trzeba też pamiętać o stosowaniu odpowiednich bakterii do szamba, posiadających wymagane atesty PZH i na szambo z drenażem musimy też uzyskać stosowne zezwolenie z Urzędu Miasta lub Gminy.

Szamba wielokomorowe – dla budynków wielorodzinnych

szambo wielokomorowe

Dla dużych budynków użytkowych czy domów wielorodzinnych przeznaczone są z kolei szamba betonowe wielokomorowe, złożone z minimum trzech oddzielonych od siebie komór. Powstają zazwyczaj poprzez połączenie ze sobą szeregowo modeli jednokomorowych rurą przelewową. Są wykonane z najlepszych gatunków zbrojonego betonu, z grubym dnem gwarantujących właściwą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Podobnie jak wersje jedno i dwukomorowe, zamyka je od góry dopasowana pokrywa z kominkiem z żeliwnym włazem. Ten rodzaj zbiorników pomieści największą ilość odprowadzanych z budynku ścieków i można je zamawiać według indywidualnego projektu, dopasowanego do faktycznych potrzeb przyszłych użytkowników. W jednej z komór można też dodać system napowietrzania, który w połączeniu z jednoczesnym zastosowaniem preparatów z właściwie dobraną florą bakteryjną pozwoli na stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Do każdego zamontowanego szamba betonowego, niezależnie od jego pojemności, wielkości czy ilości komór, warto także dokupić wyposażenie dodatkowe, takie jak niezwykle przydatny czujnik alarmowy poziomu napełnienia. Zabezpiecza on przed przekroczeniem maksymalnej pojemności i powiadamia o tym głośnym sygnałem dźwiękowym, co pozwoli uniknąć przykrej sytuacji z wyciekiem niebezpiecznej zawartości i skażeniem otoczenia. Równie przydatne są filtry uniemożliwiające z kolei wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów, które można też zlikwidować, stosując specjalne biopreparaty wlewane do zbiornika.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

<small>You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:<br> <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wiosenna promocja !!!
Sprawdź niższe ceny. Nie przegap okazji.
ZADZWOŃ TERAZ!
663 310 971

Fabryka szamb

Wielogóra ul. Spacerowa 26
26-660 Jedlińsk
tel: 663 310 971
[email protected]

Polecamy:

Portal budowlany