W jednym z poprzednich wpisów przedstawiliśmy sposób budowy wygodnego i funkcjonalnego podjazdu do garażu, a w tym przyszedł czas na sam garaż, zdecydowanie najlepsze miejsce do przechowywania pojazdu. Większość samochodów, zarówno osobowych, jak i dostawczych, nie jest przystosowana do parkowania pod przysłowiową chmurką i dlatego trzeba właściwie chronić je przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych, wiatru, deszczu, śniegu czy gwałtownymi zmianami temperatury. Takie auto, zazwyczaj sporej wartości, jest też narażone na kradzież lub zniszczenie, a właściwe jego zabezpieczenie stanowi właśnie garaż, niekoniecznie od razu murowany, doskonale w tej roli sprawdzi się też jego blaszany odpowiednik.
Spis Treści
Garaże blaszane – solidne trwałe i na lata
Nie każdy właściciel samochodu może sobie pozwolić na budowę murowanej konstrukcji, połączonej zazwyczaj z domem jednorodzinnym, lecz z powodzeniem może ją zastąpić właśnie garaż blaszany. Jeszcze do niedawna kojarzył on się nam stosunkowo niekorzystnie, z nieestetycznym pudełkiem z rdzewiejącej blachy wciśniętym gdzieś w kąt podwórka, ale na szczęście widok ten należy już do przeszłości. Popularne blaszaki mają naprawdę wiele zalet, a wcześniejsze ich wady zostały niemal całkowicie wyeliminowane. Zmieniły się również materiały używane do budowy, mające tutaj zdecydowanie największy wpływ na ich solidność oraz wytrzymałość.
Produkowane i sprzedawane obecnie garaże z blachy charakteryzują się wyjątkowo mocną konstrukcją opartą na metalowym szkielecie, zrobionym z wysokogatunkowej nierdzewnej stali albo z lżejszego, ale tak samo mocnego aluminium. Stanowi to podstawę, mocowaną do przygotowanego wcześniej podłoża, które powinno być wyrównane i wypoziomowane. Dobrze jest także odizolować szkielet i sam parkujący w garażu pojazd od ziemi, wykładając powierzchnię np. betonowymi płytami. Można oczywiście pokusić się o wykonanie wylewki, specjalnego fundamentu, ale jest to bardziej pracochłonne, kosztowniejsze rozwiązanie, musimy również pamiętać, aby garażu nie stawiać bezpośrednio nad betonowym szambem znajdującym się na wielu posesjach. Zmontowany prawidłowo i zakotwiczony w ziemi szkielet oprze się praktycznie każdym warunkom atmosferycznym i nie przewróci go nawet najsilniejszy wiatr.
Dopiero do niego montuje się pokrycie ścian oraz dachu, które stanowi blacha, także stalowa ocynkowana lub aluminiowa. Dla lepszej ochrony przed korozją pokrywa się ją dodatkowo warstwą specjalnej izolacji akrylowej albo maluje akrylową farbą, w kolorze dopasowanym do innych elementów znajdujących się na posesji np. koloru elewacji budynku. Całość wieńczy zamocowanie drzwi z mocnymi zamkami, otwieranych tradycyjnie na boki lub praktyczniejszych unoszonych do góry. Jak już wspomnieliśmy, sprzedawane obecnie garaże niczym nie przypominają swoich starszych braci sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat i możemy swobodnie wybierać spośród konstrukcji o niemal dowolnych kształtach. Garaż może przypominać niewielki domek, o płaskim lub spadzistym dachu, posiadający okna wpuszczające do wnętrza dzienne światło i zamontowany wydajny system ogrzewania. Jest to o tyle praktyczne, że w końcu będziemy mogli bez problemu odpalić auto nawet w najmroźniejsze zimowe poranki.
Garaże blaszane – prosty montaż bez odrębnych zezwoleń
Nowoczesne i odporne materiały, stosowane w konstrukcji garaży blaszanych to niewątpliwie ważna zaleta, a kolejną, którą także warto docenić, jest wyjątkowa łatwość ich postawienia. Większość, dostępnych w sklepach i marketach budowlanych, można nabyć w postaci gotowych zestawów do samodzielnego montażu, z czym bez większych problemów poradzi sobie praktycznie każdy z odrobiną zdolności manualnych. Wszystkie prace, przy wspomnianym wcześniejszym przygotowaniu podłoża, udaje się najczęściej ukończyć w ciąg jednego dnia i co najważniejsze, na budowę takiego typu garażu nie potrzeba zazwyczaj żadnego odrębnego zezwolenia i zajmie on tylko niewielką wolną przestrzeń w ogrodzie. Pamiętajmy jednak o zgłoszeniu tego faktu w wydziale architektury Urzędu Miast lub Gminy, pod który podlegamy, kiedy tego nie zrobimy, to garaż może zostać uznany za tzw. samowolę budowlaną. Taka sytuacja kończy się nie tylko wysoką karą finansową, ale i natychmiastowym nakazem jego rozebrania. Złożenie odpowiedniego wniosku jest bardzo proste i należy do niego dołączyć jedynie dwa dokumenty:
- plan zagospodarowania naszej działki z dokładnie zaznaczoną lokalizacją blaszaka, co możemy zrobić samodzielnie bez pomocy wykwalifikowanego architekta;
- poświadczenie naszego prawa własności do użytkowania danego gruntu.
Przed złożeniem wniosku powinniśmy też sprawdzić specyfikę miejscowych planów zagospodarowania terenu i to w zasadzie wszystko. Na decyzję urzędu czeka się 30 dni i jeśli nie ma on żadnych zastrzeżeń, to można przystąpić do pracy.
Garaże blaszane – przydatne również do innych celów
Jak widać na powyższych przykładach, blaszany garaż to doskonałe miejsce dla auta, chociaż nie jest to jedyny sposób jego wykorzystania. Można go z powodzeniem używać w innym celu, a takie istotne zalety, jak łatwość i krótki czas postawienia sprawiają, że coraz częściej znajdują inne zastosowanie:
- jako podręczne pomieszczenia na budowach, magazynowe lub np. jako szatnia dla pracowników;
- jako altany na działkach, szczególnie modele wyposażone w oszklenie, sprawdzając się jednocześnie jako ogrodowy budynek gospodarczy, w którym można przechowywać narzędzia ogrodnicze czy kosiarkę do trawy;
- do prowadzenia działalności gospodarczej, oczywiście po wyposażeniu w zabezpieczenia przed włamaniem, oświetlenie i ogrzewanie, najczęściej jako punkt świadczący różnorakie usługi dla ludności albo niewielki, osiedlowy sklepik.
No comments yet. You should be kind and add one!