Każdy, kto podejmuje się budowy domu, wie, jakie to trudne zadanie i ile czasu mija zazwyczaj od rozpoczęcia prac do wprowadzenia się z całą rodziną. Większość budynków powstających w naszym kraju, nadal jest stawiana w najbardziej pracochłonnej technologii murowanej, a czas ich budowy często przekracza kilka lat. Koszty tego również są olbrzymie i stosunkowo niewiele w tej kwestii zmienia zdecydowanie się na tradycyjnie budowany szkieletowy dom drewniany. Jeśli więc zależy nam na czasie i nie chcemy żyć w mieszkaniu w bloku, warto rozważyć postawienie domu prefabrykowanego, co może zająć maksymalnie kilka tygodni.
Spis Treści
Domy prefabrykowane – prostota konstrukcji
O takim domach z pewnością już słyszeliśmy, ale tak naprawdę nawet nie wiemy, jak nowoczesne są to konstrukcje. Można je przyrównać do składanego domku dla dzieci, oczywiście w odpowiednio większej skali, montowanego na miejscu z gotowych elementów wytworzonych w fabryce. Na przygotowany wcześniej plac budowy osobno są dostarczane części ścian, dachu i stropów, a wykwalifikowana ekipa łączy je ze sobą. Dzięki temu marzenie o własnym domu jest w zasięgu ręki niemal każdego z nas, a łączne koszty jego budowy będą o wiele niższe niż tradycyjnego murowanego lub drewnianego odpowiednika.
Domy prefabrykowane – jaki projekt wybrać
Domy stawiane w technologii murowanej z cegieł czy pustaków, mają wiele zalet, którym z pewnością nie da się zaprzeczyć, takim jak wytrzymałość i trwałość na całe pokolenia. Nie da się jednak ukryć, że nowoczesne konstrukcje prefabrykowane niewiele odbiegają od tego ogólnie przyjętego standardu. Możemy wybierać spośród wielu projektów, w pełni dostosowanych do wszystkich potrzeb przyszłych użytkowników, przystosowane też do każdego typu działki, niezależnie od jej wielkości czy kształtu. Pozwala to na właściwe umieszczenie budynku, z zachowaniem wszystkich wymaganych przepisami odległości od sąsiednich domów, budynków gospodarczych czy znajdującego się na posesji betonowego szamba.
Producenci zwracają także uwagę na jakość swoich produktów, oferując oprócz samych prefabrykatów wiele innych usług, polegających przede wszystkim na zapewnieniu pomocy wspomnianej ekipy montażowej, co często jest wliczone w cenę oraz transportu. Oczywiście zakres tego, z czego możemy skorzystać, mamy prawo zastrzec w sporządzanej umowie z producentem lub firmą sprzedającą nam dom i powinny tam się znaleźć zapisy o:
- ostatecznej cenie zakupionego budynku wraz z ewentualnym kosztem wszystkich niezbędnych usług dodatkowych;
- przewidywany czas ukończenia wszystkich prac;
- wyszczególnienie materiałów zastosowanych do wytworzenia modułów i tych, jakie będą użyte do ich połączenia ze sobą;
- ewentualne zmiany w gotowym projekcie, obejmujące np. wymianę okien na inne modele, rodzaj drzwi zewnętrznych czy te, dotyczące sposobu poprowadzenia instalacji elektrycznej lub wodnej i kanalizacyjnej.
Taka umowa uchroni nas przed większością nieprzewidzianych wypadków, a w przypadku niedotrzymania określonych w niej zapisów, będziemy mieli podstawę do domagania się zadośćuczynienia czy egzekwowania praw wynikających z gwarancji.
Domy prefabrykowane – rodzaje materiałów użytych do budowy
Murowaną konstrukcję domu prefabrykowanego ciężko jest sobie wyobrazić, choćby ze względu na ciężar takiego modułu dachu lub ściany, dlatego większość z nich powstaje właśnie w sprawdzonej drewnianej technologii szkieletowej. Różni się ona jednak od typowego domu tego rodzaju, przede wszystkim czasem jego budowy. Z racji, że budynek będzie stawiany tak jakby z klocków, najważniejsze jest zachowanie dużej dokładności wykonania poszczególnych elementów oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów. Musi to być odpowiednio długo sezonowane i wysuszone drewno, które bez uszkodzeń przetrwa każde warunki eksploatacji, deszcz, śnieg, czy zmienne temperatury. Oprócz domów drewnianych możemy też wybierać spośród modeli robionych z lekkich materiałów ceramicznych, głównie keramzytobetonu, technologii nieco podobnej do znanej z poprzedniej epoki wielkiej płyty. Daje ona zdecydowanie większe możliwości projektantom i nierzadko spotykamy budynki prefabrykowane nie tylko parterowe, ale i piętrowe lub ze zintegrowanym garażem na jedno, albo i więcej aut. Ich ściany są robione warstwowo i składają się z części nośnej grubości do 20 cm, izolacji cieplnej z lekkiego styropianu oraz zewnętrznego wykończenia, elewacji o grubości 5 cm, wykańczanej w dowolnie wybrany przez inwestora sposób.
Domy prefabrykowane – zalety i wady
Domy prefabrykowane, czy równie popularne modułowe, z roku na rok zyskują coraz liczniejsze grono zwolenników, osób, które chcą jak najszybciej wyprowadzić się z zatłoczonych miejskich osiedli. Wskazują oni na wiele niepodważalnych zalet takich konstrukcji, spośród których najważniejsze to:
- rekordowo krótki czas budowy, rzadko przekraczający kilka tygodni;
- niskie koszty, a co najważniejsze zazwyczaj znane z góry, jeszcze przed rozpoczęciem prac;
- zastosowanie ekologicznych, energooszczędnych materiałów;
- brak zanieczyszczających posesję odpadów budowlanych;
- pełna gwarancja sprzedawcy lub producenta, obejmujące nie tylko zakupiony dom, ale również wszystkie prace związane z jego postawieniem;
- brak konieczności zatrudnienia inspektora nadzoru budowlanego;
Oczywiście decydując się na zamieszkanie w takim domu, powinniśmy przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać też jego wady:
- zamkniętą konstrukcję budynku utrudniającą, a niekiedy wręcz uniemożliwiającą dokonywanie późniejszych przeróbek, a ewentualne zmiany w rozkładzie pomieszczeń, umieszczeniu okien czy drzwi,21 muszą zostać uwzględnione już na etapie powstawania projektu;
- konieczność natychmiastowego, jednorazowego sfinansowania całej inwestycji, co wymaga posiadania dużych środków finansowych lub wzięcia kredytu o odpowiedniej wysokości. Dom stawiany w tradycyjny sposób będzie jednak stanowił mniejsze obciążenie, często rozłożone w czasie na wiele lat;
- możliwe trudności z transportem modułów na plac budowy, który trzeba będzie przystosować do wjazdu dużych pojazdów ciężarowych i dźwigu umożliwiającego montaż.
No comments yet. You should be kind and add one!