Filtry do wody – dbają o jej czystość i zdrowie wszystkich domowników

11 lutego, 2019

Woda jest nam wręcz niezbędna do życia, bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni, używamy jej w gospodarstwie domowym również w innym celu, do mycia, gotowania czy sprzątania. Doprowadzamy ją do domu na kilka sposobów, z sieci wodno – kanalizacyjnej lub znajdującej się bezpośrednio na posesji studni głębinowej, zlokalizowanej oczywiście z dala od ewentualnie używanego betonowego szamba. Jest to o tyle istotne, że pozwala uniknąć ryzyka skażenia wody, mogącego skutkować nawet poważnymi następstwami zdrowotnymi, łącznie z zatruciem domowników.

Jak zadbać o stałą czystość wody w gospodarstwie domowym

Ciągłe zachowanie wysokiego poziomu czystości dostarczanej do domu wody powinno więc stać się absolutnym priorytetem, jednak sposób uzdatniania tej, doprowadzanej z miejskich wodociągów czy ciągniętej ze studni, stawia niekiedy wiele do życzenia. O ile wszystkie zakłady wodociągowe powinny bezwzględnie przestrzegać obowiązujących w naszym kraju norm jakościowych, to jednak woda z własnego ujęcia może wymagać dodatkowego oczyszczenia, o co już musimy zadbać we własnym zakresie. Czasami taka woda charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem twardości, a zawarte w niej duże ilości substancji mineralnych osadzają się wewnątrz rur czy armatury kuchennej lub łazienkowej, w skrajnych przypadkach doprowadzając nawet do ich zatkania, uszkadzając też używany w domu sprzęt gospodarstwa domowego, pralkę, zmywarkę czy czajnik bezprzewodowy. Można tego na szczęście uniknąć, natychmiast wdrażając jedyne skuteczne rozwiązanie, nowoczesne i wydajne filtry do wody, pozwalające na jej uzdatnienie i pozbycie się szkodliwych bakterii, wirusów, chloru czy azotanu wapnia.

Filtracja i oczyszczanie wody – najczęściej stosowane metody

szklanka wodyIstnieje wiele metod filtrowania i oczyszczania wody, stosowanych zarówno na skalę przemysłową, jak i w warunkach domowych. Technologie te można w najprostszy sposób podzielić ze względu na sposób działania oraz zakres oczyszczania, a najczęściej wykorzystywane to:

  • technologia węglowa, oparta, jak sama nazwa wskazuje na aktywowanym węglu, umieszczonym wewnątrz wkładki filtrującej, poprawiającym nie tylko smak wody, ale i usuwającym z niej takie substancje jak chlor, fenole i nieobojętne dla zdrowia związki organiczne;
  • sendymentacja, czyli systemy filtrowania mechanicznego, grawitacyjnego, usuwające jedynie duże zanieczyszczenia, piasek muł i inne tego typu osady;
  • zmniejszenie twardości, jedna z bardziej skomplikowanych technologii, a zmiękczanie wody odbywa się z użyciem soli, w procesie tzw. wymiany jonów magnezowych oraz wapniowych na jony sodu. Oprócz uzyskania wody o mniejszej twardości proces ten pomaga też pozbyć się wszystkich związków żelaza i manganu;
  • odwrócona osmoza, polegająca na przepuszczeniu wody przez specjalną półprzepuszczalną błonę pod wysokim ciśnieniem, co usuwa z niej nie tylko zanieczyszczenia natury mechanicznej, ale również wspomniane bakterie, wirusy i wszystkie groźne związki chemiczne. Jest to zdecydowanie najlepsza metoda oczyszczania, dająca w rezultacie niemal stuprocentowo czystą wodę.

Filtry do wody – popularne modele używane w gospodarstwie domowym

Wśród wielu modeli filtrów, które możemy z powodzeniem użyć w domu, pierwsze miejsce zajmują trzy rodzaje, działające właśnie na podstawie zjawiska odwróconej osmozy, zmiękczające wodę oraz równie popularne węglowe. Dostępne w sprzedaży dzielimy także ze względu na ich budowę i miejsce, gdzie zostają zamontowane, czyli na:

  • nakranowe;
  • dzbankowe;
  • podzlewowe;
  • łazienkowe;
  • centralne.

Zależy to oczywiście od naszych rzeczywistych potrzeb, takich jak np. ilość domowników, jednak najczęściej decydujemy się na praktyczne filtry montowane przy danym kranie, wykorzystujące wkładki węglowe. Działają one pod wpływem ciśnienia samej wody, która tak oczyszczona praktycznie od razu nadaje się do spożycia. Cena nie wydrenuje zbytnio naszego portfela, a jedyną poważną wadą, z jaką musimy się liczyć, jest konieczność regularnej wymiany wkładów węglowych. Filtr dzbankowy to typowe rozwiązanie przenośne, najprostsze, zakładane na dzbanek, a proces czyszczenia następuje podczas opadania na dno nalewanej wody. Jest to jednak oczyszczenie tylko częściowe, usuwające jedynie największe zanieczyszczenia, pozostawiające większość bakterii i innych groźnych związków chemicznych.

filtr do wodyFiltry podzlewowe montujemy pod zlewem w kuchni, często chowając je w szafkach, podłączamy do sieci wodociągowej i do baterii kuchennej. Mogą one działać na zasadzie połączenia odwróconej osmozy z filtrem węglowym, dając najczystszą wodę, a istotną zaletą jest ukrycie całej instalacji przed dostępem dzieci i innych osób niepowołanych. Osobną grupę stanowią z kolei filtry używane w łazience, wykorzystujące zalety aktywowanego węgla, nakładane np. na słuchawkę prysznica, dzięki czemu możemy myć się w oczyszczonej, miękkiej wodzie, co jest szczególnie doceniane przez osoby cierpiące na rozmaite alergie skórne.

Ostatnią grupę filtrów stanowią modele centralne, chętnie wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych, umiejscowione bezpośrednio przy ujęciu wodnym np. hydroforze doprowadzającym wodę do budynku. Od niego, już oczyszczona i zmiękczona jest dostarczana do wszystkich odbiorników w domu, kuchni, łazienki czy domowej pralni. Filtry centralne znajdują swoje zastosowanie również w licznych firmach, gdzie zużywa się duże ilości wody, w pralniach przemysłowych, lokalach gastronomicznych, myjniach samochodowych, a nawet w szkołach i przedszkolach.

Filtry do wody – prawidłowa eksploatacja i konserwacja

Filtry, podobnie jak wiele innych elementów instalacji wodnej i kanalizacyjnej, takich jak szamba betonowe, również wymagają regularnej konserwacji, gwarantującej ich długą, bezawaryjną eksploatację. Najważniejsza jest oczywiście regularna wymiana montowanych w nich wkładek filtrujących, co w przypadku modeli z aktywowanych węglem powinno się odbywać co 3 – 6 miesięcy, a w modelach wykorzystujących do pracy odwróconą osmozę rzadziej, co 2 do 5 lat. Pozwala to również zachować stałą czystość wody, a to z pewnością odczuje nasz organizm, odwdzięczając się pełnią zdrowia.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

<small>You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:<br> <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wiosenna promocja !!!
Sprawdź niższe ceny. Nie przegap okazji.
ZADZWOŃ TERAZ!
663 310 971

Fabryka szamb

Wielogóra ul. Spacerowa 26
26-660 Jedlińsk
tel: 663 310 971
[email protected]

Polecamy:

Portal budowlany