Dom jednorodzinny położony w cichej i spokojne okolicy to marzenie, które coraz częściej udaje się urzeczywistnić. Jednak mieszkanie w takim miejscu często oznacza poważne problemy, zwłaszcza z prawidłowym odprowadzaniem nieczystości, w dużych ilościach powstających w każdym gospodarstwie domowym. Wiele lokalizacji, w których decydujemy się postawić dom, jest pozbawiona dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej i w takiej sytuacji koniecznie trzeba znaleźć alternatywę, a są nią z pewnością zbiorniki bezodpływowe, zwłaszcza wyjątkowo trwałe szamba betonowe.
Trwałe, solidne i odporne niemal na wszystko
Beton, a przede wszystkim jego nowoczesne mieszanki, znajdują swoje zastosowanie w produkcji wielu rodzajów zbiorników, które od dziesięcioleci chętnie montujemy na swoich posesjach. Zanim jednak wybierzemy się do marketu budowlanego, czy lepiej salonu firmowego ich producenta, warto wiedzieć, jakimi zaletami się one charakteryzują i co sprawia, że są uważane za lepsze od swoich plastikowych odpowiedników.
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to ich solidna konstrukcja, która już na wstępie znamionuje dużą wytrzymałość i odporność. Tak jest w rzeczywistości i szambo betonowe, zrobione z najlepszych, stosowanych obecnie mieszanek klasy B-25 czy B-40 zniesie niemal wszystko, na co zostanie narażone po wkopaniu w ziemię. Taką wytrzymałość zapewniają mu między innymi substancje uszlachetniające, podnoszące naturalne właściwości betonu oraz staranne wzmocnienie zbiornika stalowym zbrojeniem, z wykorzystaniem najwyższej jakości prętów stalowych fi8 i fi10. Dzięki temu i monolitycznej jednolitej bryle każde szambo jest w pełni odporne na:
- działanie wielu substancji chemicznych, nierzadko bardzo agresywne, które mogłoby szybko doprowadzić do erozji betonu i rdzewienia metalowych elementów zbiornika. Jest on przed tym w pełni zabezpieczony, także dzięki pokryciu ścian materiałami bitumicznymi, stanowiącymi dodatkową izolację,
- wszystkie naturalne procesy biologiczne zachodzące w glebie, w tym również działanie szczególnie groźnych bakterii, tlenowych i beztlenowych,
- uszkodzenia typowo mechaniczne, w tym oczywiście i olbrzymie siły nacisku, nieustannie działające na zbiornik ze strony gruntu czy ciśnienie powodowane przez jego zawartość. Monolityczna konstrukcja o dużej masie zawsze będzie stabilnie spoczywać w miejscu przeznaczenia, całkowicie niewrażliwa na działanie wód gruntowych i nie uszkodzi jej także ciężar parkujących czy przejeżdżających pojazdów. W większości przypadków nie wymaga ona żadnego specjalnego mocowania, kotwiczenia do podłoża. Z tego też powodu szamba betonowe mogą być bez problemu montowane w newralgicznych miejscach, pod parkingami, podjazdami, a nawet drogami, czyli wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się lżejsze zbiorniki z tworzyw sztucznych.
Takie szambo to gwarancja spokoju dla jego użytkowników, choć jego rozmiary mogą czasami stwarzać pewne problemy przy montażu. Powinno się je więc starannie dobierać do rzeczywistych potrzeb, a oferta dostępna na rynku z pewnością w pełni je zaspokoi. Wśród popularnych i najczęściej kupowanych modeli szamb możemy wyróżnić:
- jednokomorowe, najprostsze i przydatne w niewielkich gospodarstwach domowych,
- modele dwukomorowe, zdecydowanie polecane ze względu na zwiększoną pojemność i to z marginesem bezpieczeństwa, co umożliwi opróżnianie zbiornika co wymagane 10 dni, ale bez ryzyka przelania się zawartości w przypadku jakichkolwiek opóźnień. Dodatkowo wyposaża się je w systemy drenażowe, rozprowadzające oczyszczoną wodę bezpośrednio w gruncie,
- trzykomorowe, modele dla licznej rodziny czy budynku wielorodzinnego, o największej pojemności sięgające nawet kilkudziesięciu m3.
Niezależnie, na jakie się zdecydujemy, każde posiada certyfikaty oraz atesty PZH, certyfikaty najwyższej jakości ISO9001 oraz wymaganą deklarację zgodności i aprobatę techniczną ITB.
Transport i montaż – zazwyczaj wliczone w cenę
Zakup szamba w dowolnej, pasującej nam pojemności czy rozmiarze, jest stosunkowo prostym zadaniem, ale z montażem na posesji z pewnością nie poradzimy sobie samodzielnie, gdyż tego typu zbiorniki mają ciężar sięgający niekiedy kilku lub więcej ton. Powiedzmy sobie szczerze, że nie jesteśmy w stanie nawet go przywieźć na miejsce przeznaczenia, dlatego każdy renomowany producent wlicza w cenę szamba jego transport i to w większości przypadków na terenie całego kraju. Posiada flotę odpowiednich pojazdów ciężarowych wyposażonych w dźwigi lub podnośniki HDS o dużej nośności. Przyszły użytkownik szamba musi tylko przygotować wcześniej wykop na swojej posesji o rozmiarach dobranych do wielkości zakupionego zbiornika, z zachowaniem marginesu ułatwiającego montaż, średnio 30-40 cm z każdej strony. Warto także wyrównać i wypoziomować dno wykopu, co pozwoli na zachowanie pełnej stabilności w każdych warunkach użytkowania.
Fachowcy przysłani przez producenta, delikatnie opuszczą zbiornik, osadzając go na swoim miejscu, sprawdzą jego położenie i zajmą się kolejnym etapem prac, czyli podłączeniem go do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Odpowiednio poprowadzą wszystkie rury, pod kątem uniemożliwiającym cofanie się nieczystości z powrotem do budynku i na głębokości chroniącej je przed zamarzaniem w miesiącach zimowych. Następnie sprawdzą szczelność wszystkich połączeń i zasypią szambo, pozostawiając na wierzchu jedynie kominki rewizyjne, wystające przepisowe 50 cm nad powierzchnię gruntu oraz pokrywy, ułatwiające regularne opróżnianie. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy tego robić we własnym zakresie, tylko korzystać z pomocy firmy zajmującej się wywozem ścieków i dysponującej specjalnymi samochodami asenizacyjnymi. Renomowany i ceniony producent da nam także pełną gwarancję i to nie tylko na samo szambo betonowe, ale i na wszystkie wykonane podłączenia, udostępniając również całodobowy serwis, szybko reagujący na zgłoszenie nawet najmniejszej awarii. Na szczęście przy jakości obecnie produkowanych szamb zdarza się to rzadko, a taki zbiornik będzie służył wielu pokoleniom naszej rodziny.