Prawidłowa eksploatacja i czyszczenie szamba betonowego

18 kwietnia, 2018

Postawienie domu lub każdego innego budynku np. użytkowego w terenie nieskanalizowanym wymaga zastosowania innych rozwiązań umożliwiających prawidłowe i bezpieczne usuwanie ścieków. Niemożność skorzystania ze zbiorczych systemów odprowadzania nieczystości oznacza między innymi zastosowanie bezodpływowych zbiorników, montowanych bezpośrednio na posesji, a najczęściej są w tym celu wykorzystywane szamba betonowe. W porównaniu ze swoimi odpowiednikami z tworzyw sztucznych mają wiele niepodważalnych zalet i przy odpowiednio przeprowadzonym montażu gwarantują praktycznie stuprocentową szczelność. Warto jednak również zadbać o ich właściwą, zgodną z przepisami eksploatację, tak, aby niebezpieczna zawartość w ani jednym momencie nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia.

Czym właściwie jest szambo i co ile należy je opróżniać

montaż szamba betonowegoDefiniując pojęcie szamba z czysto biologicznego punktu widzenia, można śmiało powiedzieć, że jest to olbrzymi zbiornik fermentacyjny, w którym zbierają się stałe i płynne odpady wytworzone w gospodarstwie domowym. Podlegają one wielu procesom biologicznym oraz chemicznym, a taką groźną i szkodliwą dla zdrowia zawartość należy regularnie usuwać. Oczywiście nigdy nie powinno się tego robić we własnym zakresie, zagraża to bowiem nawet życiu, zwłaszcza unoszące się opary, tylko zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie utylizacyjnej. Przyjmuje się, że szambo jednokomorowe czy nawet dwukomorowe bez drenażu rozsączającego powinno się opróżniać maksymalnie co 2 – 3 tygodnie. Jeśli przekroczymy ten termin, to wytwarzające się wewnątrz zbiornika gazy mogą osiągnąć stężenie grożące nawet wybuchem.

Warto także zwrócić uwagę, na to, co dostaje się do szamba i stanowczo nie powinno się spłukiwać do kanalizacji wszelkiego rodzaju obiektów stałych, trudno biodegradowalnych, takich jak środki higieny, chusteczki, podpaski, niedopałki papierosów, tłuszcze zwierzęce lub roślinne, czy smary. Nie dość, że mogą szybko doprowadzić do zatkania rur, to dodatkowo praktycznie nie rozkładają się nawet przy zastosowaniu specjalnych preparatów do szamb.

Nie zapominajmy o regularnej konserwacji

Szambo betonowe, ten pojemny i odporny zbiornik, wymaga również regularnej konserwacji, a zwłaszcza czyszczenie, co niestety jest zaniedbywane przez większość użytkowników. Jednak należy z niego usuwać nadmiar nagromadzonych osadów i to nie tylko z samego zbiornika, ale także ze wszystkich rur doprowadzających. Nie robi się tego najczęściej mechanicznie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, tylko wykorzystuje specjalne preparaty chemiczne lub biologiczne, pełne bakterii, które bez problemu poradzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, niezależnie jak gruba byłaby ich warstwa. Ponadto skutecznie neutralizują one nieprzyjemne zapachy, które mogą się wydostawać na posesji, pozwalają też fizycznie zmniejszyć ilość ścieków w zbiorniku poprzez ich rozkład. Można dzięki temu znacznie ograniczyć koszty ich wywozu, który w takim przypadku jest konieczny zaledwie raz na kilka miesięcy.

Jak dobrać odpowiedni preparat do szamba

ciężarówkaNa rynku jest dostępnych wiele preparatów, które można wykorzystać do czyszczenia szamba, jednak zanim któryś kupimy, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać gwarantujący oczekiwane efekty:

  • pierwszym, na co najczęściej zwracamy uwagę, jest niestety cena, a tu, podobnie jak w wielu innych przypadkach, nie zawsze odzwierciedla ona jakość produktu. Nie oznacza to oczywiście, że najdroższy będzie czynił cuda, jednak zdecydowanie należy unikać najtańszych, oferowanych w atrakcyjnych, choć często wzbudzających podejrzenia promocjach,
  • najważniejsza jest przede wszystkim jego wysoka skuteczność, zależąca od rodzaju użytych w jego składzie bakterii. Powinny one charakteryzować się dużymi zdolnościami do samodzielnego rozmnażania, dzięki czemu wewnątrz zbiornika wytworzy się pewnego rodzaju, niezależny ekosystem i utrzyma się tam przez bardzo długi czas, usuwając zanieczyszczenia oraz rozkładając wszystkie niebezpieczne związki chemiczne,
  • poszczególne preparaty mogą znacznie różnić się od siebie, składem oraz skutecznością, ale w większości przypadków będą potrzebne inne, dodatkowe, odpowiadające za rozpuszczanie tłuszczów.

Preparaty do szamba – podział i działanie

Kiedy już wiemy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze, to nadszedł czas na poznanie ich działania, które jest także zależne od rodzaju użytego preparatu. Można je podzielić na kilka głównych typów:

  • bakterie rozkładające i usuwające większość zanieczyszczeń organicznych, trawiących np. zalegające w szambie resztki jedzenia i jest to najważniejszy środek, który musi kupić każdy użytkownik tego typu konstrukcji,
  • środki do dezynfekcji, czyli preparat chemiczny, którego głównym celem jest zabicie znajdujących się w szambie bakterii. Nie działa on niestety wybiórczo i niszczy wszystkie, dlatego stosuje się go zazwyczaj do oczyszczenia zbiornika przed osadzeniem w nim nowych bakterii,
  • preparaty do oczyszczania i udrożniania rur. Zawiera składniki przede wszystkim rozpuszczające tłuszcze, usuwając ich złogi na zalegające na wewnętrznych ścianach domowej sieci kanalizacyjnej. Preparaty na tłuszcz do zupełnie odmienna grupa środków do czyszczenia szamb, zawierające dużą ilość rozkładających je bakterii, innych od standardowo stosowanej flory bakteryjnej.

Niezależnie, jaki rodzaj preparatu użyjemy, wszystkie one, regularnie stosowane, ułatwiają zachowanie pełnej drożności wszystkich rur, a jakiekolwiek zatory mogłyby powodować cofanie się nieczystości do budynku. Kolejną zaletą jest oszczędności miejsca w zbiorniku, która może się z czasem zmniejszyć w wyniku gromadzenia się na dnie gęstych odpadów. Odpowiednio dobrane bakterie rozłożą je prawie na czystą wodę, którą można wypompować do rowu melioracyjnego lub systemem drenażu bezpośrednio do gruntu, niwelując także nieprzyjemne zapachy. Nadmiar gromadzących się zanieczyszczeń ma także bardzo negatywny wpływ na stan techniczny zbiornika, doprowadzając niekiedy do pękania jego ścian lub pokrywy i w rezultacie wycieku zawartości. Skutki tego najczęściej bywają opłakane i kończy się to skażeniem całego ogrodu oraz znajdującego się na posesji ujęcia wody pitnej.

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Reply

Your email address will not be published.This is a required field!

<small>You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:<br> <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wiosenna promocja !!!
Sprawdź niższe ceny. Nie przegap okazji.
ZADZWOŃ TERAZ!
663 310 971

Fabryka szamb

Wielogóra ul. Spacerowa 26
26-660 Jedlińsk
tel: 663 310 971
[email protected]

Polecamy:

Portal budowlany