Budowa domu jednorodzinnego czy każdego innego budynku użytkowego składa się z wielu równie istotnych etapów. Musimy przede wszystkim wybrać właściwy, spełniający nasze wymagania projekt, następnie zakupić odpowiednią działkę i rozplanować na niej rozmieszczenie wszystkich innych elementów wyposażenia np. betonowego szamba czy wolno stojącego garażu blaszanego. Jedną z ważniejszych części wykonywanych prac, niestety często zaniedbywaną, jest właściwe ocieplenie ścian przyszłego domu, wręcz niezbędne w naszej strefie klimatycznej. Nie da się ukryć, że pogoda zazwyczaj nas nie rozpieszcza, dlatego warto ochronić wnętrze budynku przed skutkami wilgoci i gwałtownych zmian temperatury.
Spis Treści
- 1 Izolacja termiczna ścian i dachu – czy taka inwestycja jest opłacalna?
- 2 Izolacja termiczna ścian i dachu – jakie materiały wybrać
- 3 Styropian – zalety ekspandowanego polistyrenu
- 4 Wełna mineralna – idealna do domów drewnianych
- 5 Pianka PUR – zawsze dociera tam gdzie trzeba
- 6 Natryskiwana celuloza – zdrowa i ekologiczna
Izolacja termiczna ścian i dachu – czy taka inwestycja jest opłacalna?
Wielu inwestorów, przyszłych właścicieli, czy nawet najemców budynków zadaje sobie pytanie, czy taka, co tu kryć kosztowna inwestycja jest naprawdę opłacalna. Odpowiedź jest tu bardzo prosta i logiczna, zawsze opłacalna, biorąc przede wszystkim pod uwagę stale rosnące koszty ogrzewania, z którego jesteśmy zmuszeni korzystać nawet przez kilka miesięcy w roku. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna, koniecznie z użyciem najwyższej jakości materiałów, pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków w sezonie grzewczym. Nieocieplony budynek traci około 30 – 35 procent ciepła przez same ściany, a trzeba do tego doliczyć również źle zaizolowane dachy czy nieszczelne okna lub drzwi zewnętrzne. Dotyczy to nie tylko samej części mieszkalnej domu, warto również pomyśleć o dociepleniu innych ogrzewanych budynków gospodarczych znajdujących się na posesji. Poniesione koszty bardzo szybko się zwrócą, chociaż wcześniej trzeba przeprowadzić profesjonalną ekspertyzę, najlepiej z wykorzystaniem kamery termowizyjnej dokładnie pokazującą, w których miejscach ucieka najwięcej ciepła. Przeprowadzone badania wykazały, że w przypadku domu o powierzchni do 150 m2 może to być nawet 10000 – 12000 kWh rocznie, a finansowe straty będą w takiej sytuacji liczone w tysiącach złotych.
Izolacja termiczna ścian i dachu – jakie materiały wybrać
Zalety wykonania docieplenia budynku są oczywiste, jednakże jego jakość bezpośrednio zależy od rodzaju zastosowanych w tym celu materiałów. Wybór dostępnych w sklepach czy marketach budowlanych jest naprawdę szeroki, lecz najczęściej decydujemy się na użycie zaledwie kilku z nich, styropianu, wełny mineralnej, pianki PUR oraz natryskiwanej celulozy. Różnią się one od siebie nie tylko właściwościami izolacyjnymi, ale i sposobem nakładania na ocieplaną powierzchnię, a każdy postaramy się przybliżyć nieco dokładniej.
Styropian – zalety ekspandowanego polistyrenu
Jedną z najpowszechniejszych metod odizolowania wnętrza domu od warunków zewnętrznych jest nałożenie na jego ściany zewnętrzne grubej warstwy styropianu, czyli odpowiednio spreparowanego, ekspandowanego polistyrenu. Z tych połączonych ze sobą niewielkich granulek formuje się płyty o różnej grubości i wielkości, charakteryzującymi się takimi zaletami jak:
- wysoka odporność na zawilgocenie, a płyta styropianowa szybko wysycha nawet po dużym zamoczeniu;
- dobry współczynnik izolacyjności termicznej, chociaż nieco mniejszy akustycznej;
- uniwersalne zastosowanie, nie tylko do ocieplenia ścian czy dachów, ale również fundamentów, a nawet wspomnianego szamba betonowego, zabezpieczenia go w ten sposób przed przemarzaniem.
Styropian jest też prosty do położenia, szczególnie w tzw. metodzie lekkiej mokrej, a jego stosunkowo niewielka masa nie powoduje niebezpiecznego nadmiernego obciążenia konstrukcji budynku, zwłaszcza jego elementów nośnych.
Wełna mineralna – idealna do domów drewnianych
Kolejnym, równie powszechnie stosowanym materiałem jest wełna mineralna, zalecana zwłaszcza do izolacji ścian drewnianych domów szkieletowych dzięki wyjątkowo wysokiemu współczynnikowi przenikania wilgoci. Zapewnia to odpowiedni poziom paroprzepuszczalności, niedopuszczający do zamoczenia drewna i chroniący je przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Wełna występuje w dwóch odmianach, mineralnej oraz szklanej, odpornych na działanie wysokich temperatur i niepalnych, a równie istotną zaletą jest jej elastyczność ułatwiająca układanie oraz dotarcie w ten sposób do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
Wadą wełny mineralnej jest z kolei wysoka podatność na nasycenie wodą i traci wtedy swoje właściwości izolacyjne oraz koszty położenia, wyższe niż w przypadku styropianu. Konieczny jest również dobór rodzaju wełny do konkretnej powierzchni i miejsca, które chcemy ocieplić. W postaci płyt sprawdzi się na poddaszach, stropach, dachach płaskich i skośnych, otuliny zabezpieczą rury instalacji wodno – kanalizacyjnej, a najłatwiejsze do ułożenia maty najlepiej nadają się do ocieplenia ścian działowych oraz podłóg.
Pianka PUR – zawsze dociera tam gdzie trzeba
Ocieplenie domu jest niezwykle pracochłonne, szczególnie uciążliwe, kiedy posiada on skomplikowaną konstrukcję np. poddasza z mnóstwem trudno dostępnych zakamarków. Ułożenie styropianu lub wełny jest często też nieopłacalne ze względu na konieczność przycinania, dopasowywania kawałków i duże zużycie materiału. W takim przypadku jedynym logicznym i wartym zastosowania rozwiązaniem jest izolacja tych miejsc natryskiwaną pianką PUR, czyli spienionym poliuretanem. Wyróżniamy dwie jej odmiany:
- otwartokomórkową, o strukturze podobnej do gąbki, mającą dobre właściwości termoizolacyjne i jednocześnie pozwalającą ścianie oddychać, niedopuszczającą do gromadzenie się na niej wilgoci
- zamkniętokomórkową, twardszą o zamkniętej strukturze, stosowaną najczęściej do ocieplania ścian zewnętrznych.
Piankę PUR nakłada się za pomocą elastycznych przewodów podłączonych do agregatu ją wytwarzającego, a po rozpyleniu natychmiast zwiększa swoją objętość i się utwardza. Można w ten sposób dotrzeć do każdego miejsca budynku, zwłaszcza jego poddasza, nawet tego z dużą ilością skosów. Stanowi nie tylko doskonałą ochronę przed wilgocią czy chłodem, gwarantuje też równie wysokie wytłumienie akustyczne, a najpoważniejszą wadą jest ponownie wysoka cena wykonania izolacji i niższa trwałość niż styropianu oraz wełny mineralnej.
Natryskiwana celuloza – zdrowa i ekologiczna
W ostatnich latach dużą popularność zyskuje nowa metoda ociepleń z pomocą włókien celulozowych uzyskiwanych z drobno pociętej i spreparowanej makulatury pochodzącej np. z gazet, zachowujących swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat. Jest to całkowicie naturalny, ekologiczny materiał również nakładany z pomocą agregatu nadmuchowego i elastycznych przewodów, docierający do każdej, najmniejszej nawet szczeliny w izolowanej powierzchni. Włókna celulozy stanowią doskonałą ochronę przed wilgocią, niską i wysoką temperaturą, hałasem zewnętrznym, są też niepalne, a w przypadku pożaru nie topią się i nie wydzielają żadnych niebezpiecznych toksyn. Pokryte nią powierzchnie są dokładnie zabezpieczone przed działaniem czynników biologicznych, a ryzyko pojawienia się na nich pleśni czy grzybów jest naprawdę minimalne. Niestety koszty ocieplenia tym sposobem są nadal zbyt wysokie i w wielu miejscowościach można mieć problem ze znalezieniem godnej zaufania firmy oferującej tego typu usługi.
No comments yet. You should be kind and add one!